Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy

fotelik samochodowy

Każdy ojciec nieraz zastanawiał się jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo pociechy. Jednym z pytań jest to czy nasz szkrab powinien jeździć w foteliku samochodowym przodem czy tyłem do kierunku jazdy. Wskazane jest aby wszystkie dzieci poruszały się tyłem do kierunku jazdy rozpoczynając od ich pierwszej przejażdżki do domu ze kliniki. Wszystkie niemowlęta powinny jeździć w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy do czasu aż nie będą miały co najmniej 2 lata lub, w innym wypadku, aż osiągną najwyższą dopuszczalną wagę lub wysokość opisaną przez wytwórcę fotelika.

Ogólnie wyróżniamy trzy typy fotelików samochodowych: te montowane wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, te które możemy przewozić zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy, oraz foteliki  3-w-1. Jeśli nasza pociecha osiągnie najwyższą wagę lub wzrost opisany przez producenta naszego fotelika przeznaczonego do ustawiania wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, zaleca się aby jeździły przodem do kierunku jazdy lub w siedzisku 3-w-1.

Foteliki samochodowe zamienne zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy.

Taki model siedziska może być używany jako fotelik samochodowy dla bobasów, a następnie gdy nasza pociecha urośnie “zamienione” na fotelik przystosowane do ustawiania przodem do kierunku jazdy. Cechuje się to tym, że mamy wielozadaniowy fotelik, z którego dziecko może korzystać przez wiele lat.
Są one wyposażone w są 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które są zapinane w linii ramion, bioder oraz między nogami.
Zaleca się aby były wykorzystywane wyłącznie do jazdy (nie spania, karmienia, lub jakiejkolwiek innej czynności poza pojazdem).